Rosiczka okrągłolistna

Rosiczka okrągłolistna (Drosera rotundifolia L.) – bylina owadożerna z rodziny rosiczkowatych, wysokości od 5 do 20 cm. Liście rosiczki zebrane w rozetę wydzielają lepką ciecz wabiącą owady. Owad przykleja się do liści, które następnie zwijają się i trawią ofiarę. Rosiczka rośnie dziko w całej Europie, a także w Ameryce Północnej i Azji. W Polsce można spotkać ją czasem na torfowiskach, ale jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Znajduje się pod ścisłą ochroną.

  • Surowiec zielarski – cała roślina, wysuszona
  • Główne związki chemiczne – naftochinony (plumbagina, ramenton, ramentaceon), flawonoidy, związki cyjanogenne, enzymy proteolityczne, cholina.
  • Działanie – zawarta w roślinie plumbagina ma silne właściwości bakteriobójcze wobec bakterii odpowiedzialnych za choroby układu oddechowego (paciorkowce, gronkowce). Wyciągi wodne z rosiczki działają przeciwbakteryjnie, uspokajająco i przeciwkaszlowo. Zioło to można stosować w leczeniu anginy i grypy, zapalenia gardła i płuc, pomocne jest także w terapii astmy. Ponadto rosiczka okrągłolistna wykazuje działanie przeciwnowotworowe i przeciwmiażdżycowe.
Rosiczka okrągłolistna

Rosiczka okrągłolistna

Skomentuj ten blog w rankingu "Najlepsze Blogi"