Świetlik łąkowy

Świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana Hayne) – roślina z rodziny zarazowatych o sztywnej i mało rozgałęzionej łodydze wysokości do 30 cm. Inna nazwa: świetlik lekarski; nazwy ludowe: złodziej mleczny, ptasie oczka. Świetlik łąkowy rośnie w całej Europie, w Polsce jest pospolity.

  • Surowiec zielarski – ziele świetlika. Zbiera się je przy suchej pogodzie i suszy przy dużym przewiewie w temperaturze do 40 °C.
  • Główne związki chemiczne – aukubina, olejek eteryczny, kwasy fenolowe, garbniki, pochodne kumaryny, liczne związki manganu i miedzi.
  • Działanie – świetlik łąkowy stosowany jest w leczeniu bakteryjnych i alergicznych zapaleń spojówek. Pomaga przy nadwrażliwości oczu na promienie słoneczne. Można nim przemywać oczy przy ostrych łzawieniach spowodowanych katarem. Przynosi ulgę chorym na tzw. zespół suchego oka. Wywar ze świetlika, stosowany wewnętrznie, pomaga w chorobach wątroby i żołądka. Ponadto działa przeciwzapalnie, sprzyja likwidowaniu obrzęków oraz łagodzeniu stresu i zmęczenia. Roślina wykorzystywana jest również w przemyśle kosmetycznym.
Świetlik łąkowy

Świetlik łąkowy

Skomentuj ten blog w rankingu "Najlepsze Blogi"